Doména (neboli „internetová doména“ či „doménové jméno“) je unikátní textový název, který je v rámci internetu využíván k zástupu složitě zapamatovatelné IP adresy serveru. Například při zadání adresy „www.gigaserver.cz“ do adresního řádku internetového prohlížeče dochází na pozadí k překladu doménového jména (www.gigaserver.cz) na číselnou IP adresu „85.118.128.28“.

Doménové jméno je v internetu využíváno nejen pro webové stránky, ale také například pro e-mailové adresy – info@gigaserver.cz – či další internetové protokoly.

Úrovně/řády doménových jmen

Doménové jméno je tvořeno posloupností několika textových částí, oddělených tečkami. Jednotlivé části jsou nazývány jako úrovně, kdy doména 1. řádu (také nazývána jako doména nejvyššího řádu) se nachází vždy na konci doménového jména. V praxi se běžně využívají domény 2. a 3. řádu.

Úrovně doménového jména

  • Doménou 2. řádu je například doména mojedomena.cz, která se skládá z domény 1. řádu (.cz) a z domény 2. řádu (mojedomena). Aby bylo možné doménu 2. řádu založit, je vždy potřeba mít zvolenou doménu 1. řádu, tzv. koncovku (TLD).
  • Domény 3. řádu běžně nazýváme subdomény. Příkladem může být subdoména dalsi.mojedomena.cz, která se skládá z domény 1. řádu (.cz), domény 2. řádu (mojedomena) a domény 3. řádu (dalsi). Aby bylo možné doménu 3. řádu založit, je vždy potřeba mít aktivní doménu 2. řádu.

Domény nejvyššího řádu

Doména nejvyššího řádu (zkráceně TLD z anglického Top Level Domain) se dělí dle následujících typů:

  • Národní TLD obsahuje všechny domény států (např. .cz, .sk, .de, .hu, .at, .pl).
  • Generické TLD sdružuje obecné domény (např. .com, .net, .org, .pro).
  • Sponzorovaná TLD sdružuje příslušnou komunitu (např. .aero, .asia, .edu, .xxx.
  • Geografické TLD sdružuje domény z jedné oblasti (např. .london, .nyc).

Mezinárodní názvy domén

S rostoucí popularitou vícejazyčnosti byl standard doménových jmen rozšířen o mezinárodní doménová jména (IDN z anglického Internationalized Domain Names), která využívají znaky standardu Unicode na rozdíl od standardních anglických znaků ASCII. Doménová jména tak mohou obsahovat znaky národních abeced, avšak podpora musí být zavedena na straně registrátora domény nejvyššího řádu.

V České republice by to tedy znamenalo, že by .cz domény mohly obsahovat znaky s českou diakritikou, tedy s háčky a čárkami – háčkyčárky.cz. Český registr však v současné době registraci takovýchto domén nenabízí – více o tom, proč mezinárodní názvy domén nejsou českým registrem nabízeny, se dočtete v článku „Češi stále nemají zájem o registraci .CZ domén s diakritikou (IDN)“ na našem blogu.

Aktuálně je možné využívat znaky národních abeced pro domény:

  • .eu, .com, .org, .info, .net, .biz, .asia, .at, .de, .es, .fi, .gr, .hu, .ch, .jp, .li, .lt, .lu, .lv, .name, .no, .pl, .se, .tw

 

V případě dotazů se určitě obraťte na naši technickou podporu, která je k dispozici 24 hodin denně. Technickou podporu můžete kontaktovat pomocí chatu, e-mailu na adrese info@gigaserver.cz či telefonicky na čísle + 420 774 151 730.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *