IP adresa je skupina čísel, které jednoznačně identifikuje síťové zařízení v počítačové síti, která používá internetový protokol (IP). V současnosti jsou používány dvě verze internetového protokolu. Starší verze IPv4 (tvar např. 85.118.128.10) je postupně nahrazována verzí IPv6 (tvar např. 2002:0:0:0:0:0:5576:800a).

V prostředí internetu má každý server svou IP adresu, ke které se pak uživatele připojují, například za účelem otevření webové stránky. Aby si uživatelé nemuseli pamatovat IP adresy serverů, vznikl systém DNS (Domain Name System). Uživateli tak stačí znát název domény a systém DNS provede překlad na cílovou IP adresu. Pokud tedy do prohlížeče zadáte název domény www.gigaserver.cz, dojde v DNS k překladu na IP adresu 77.93.207.21 a obsah domény na této IP internetový prohlížeč zobrazí.

Co je to jmenný server (nameserver)?

Jmenné servery (či anglicky „Name server“, anebo jen „NS“) jsou servery, které v systému DNS „překládají“ IP adresu na doménové jméno. Na těchto serverech jsou uloženy jednotlivé DNS záznamů pro konkrétní domény. Každá funkční doména má nastaveno hned několik jmenných serverů – primární, sekundární. Jmenných serverů může být u domény nastaveno i více – slouží jako záložní pro případ výpadku serveru primárního.

Jak DNS funguje?

 

DNS

Na obrázku výše je zobrazeno jak probíhá v DNS dotazování na koncovou IP adresu domény www.gigaserver.cz.

1. Uživatel zadá název domény do prohlížeče a lokální DNS server se obrátí na některý kořenový server a zeptá jestli nezná IP adresu domény www.gigaserver.cz.

2. Kořenový DNS server nezná IP adresy konkrétních domén, ale ví na kterých serverech se nachází záznamy .CZ domény a pošle lokálnímu DNS seznam těchto serverů.

3. Lokální DNS se tak obrátí na servery, které záznamy o .CZ doménách obsahují (ns.tld.cz, ns-cz.ripe.net,…).

4. Tyto servery však stále konkrétní IP adresu neznají, ale mají informace o všech .CZ doménách II. řádu a tak lokálnímu DNS odpoví názvy serverů (tzv. názvy jmenných serverů), které informaci o IP adrese budou mít.

5. Lokální DNS se tak obrátí na tyto (jmenné) servery (1.ns.gigaserver.cz, 2.ns.gigaserver.cz, 3.ns.gigaserver.cz, 4.ns.gigaserver.cz).

6. DNS server konktréní IP adresu požadované domény zná, je to 77.93.207.21 a pošle ji zpět lokálnímu DNS.

7. Lokální DNS pak předá IP adresu počítači uživatele, ten se spojí s daným server a zobrazí obsah požadované domény.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *