Pokud potřebujete Váš obsah na serveru ochránit heslem, je možné použít .htpasswd. Tento soubor je nutné vytvořit na FTP a uvést tam login a zahashované heslo. Do složky, která má být chráněna heselem je pak nutné vložit soubor .htaccess. Takže v případě, že soubor .htaccess nahrajete do složky s názvem Vaší domény (např. vasedomena.cz), tak bude zaheslovaný celý obsah. Pokud soubor .htaccess umístíte např. do složky “vasedomena.cz/admin”, tak bude obsah složky “admin” chráněn heslem.

INFO: Kliknutím obrázky zvětšíte.

Pokud chcete toto nastavení provést, můžete postupovat dle návodu níže.

1. Nejdříve je nutné vytvořit soubory .htaccess a .htpasswd. Bude stačit, když soubory vytvoříte v poznámkovém bloku a uložíte je jako “.htaccess” a “.htpasswd” (tečka před názvem souboru musí být).

pass

2. Do souboru .htaccess napište:

AuthUserFile /www/vasedomena.cz/vasedomena.cz/.htpasswd
AuthName "Prihlaste se prosim"
AuthType Basic
require valid-user

text “vasedomena.cz” nahradíte názvem Vaší domény a pokud budete mít cestu k souboru přesně takto, musíte potom soubor .htpasswd umístit do složky s názvem Vaší domény. Do řádku, který začíná AuthName můžete napsat jakýkoliv text. Soubor následně uložte.

pass2

3. Nyní si připravíte soubor .htpasswd, ten si otevřete a vložte do něj uživatele, např. takto:

Uzivatel1:zahashovaneHeslo
Uzivatel2:zahashovaneHeslo2

Ve formuláři níže si můžete hash vygenerovat. Typ SHA-1 je o něco bezpečnější MD5 je zase kompatibilní i se stašími verzemi Windows.

[php snippet=1]

Do souboru .htpasswd můžete vložit neomezený počet uživatelů. Podmínka je, že jeden uživatel musí být uveden na jeden řádek.

pass3

Soubor s vygenerovaným zahashovaným heslem uložte.

4. Nyní se pomocí FTP klienta přihlaste na FTP server (návod je zde) a soubory nahrejte. Pokud máte v souboru .htaccess nastavenou cestu ve tvaru /www/vasedomena.cz/vasedomena.cz/.htpasswd, nahrajte soubor .htpasswd do složky s názvem domény a soubor .htaccess do složky, která má být chráněna heslem. Pokud chcete používat heslo pro celý obsah, nahrajte soubor na stejnou úroveň jako .htpasswd (viz. obrázek níže).

pass_ftp

 

Pokud chcete chránit heslem jen vybraný obsah, stačí soubor .htaccess umístit do konkrétní složky (viz. obrázek níže).

pass_ftp2

5. Pokud jste nastavení provedli správně bude se zadání domény do prohlížeče nebo při pokusu o vstup do konkrétní složky vyzvání k přihlášení.

pass4

TIP: Nevídíte soubory .htaccess a .htpasswd na FTP? Je možné, že jsou skryté. Návod na zobrazení je zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *