Níže naleznete návod, který popisuje registraci a nastavení ve zdarma dostupné variantě služby Cloudflare. Tato služba nabízí v základní bezplatné variantě například CDN (Content Distribution Network).

1. Registrace

Pro využívání této služby je nutné se registrovat. Registraci je možné provést přímo na stránkách Cloudflare, konkrétně na tlačítku „Sign Up“ v pravém horním rohu (viz obrázek níže).

cf1

Pro dokončení registrace stačí zadat Váš email, heslo a odsouhlasit pravidla uvedené služby. Poté stisknete tlačítko „Create Account“.

cf2

2. Přidání domény

Po registraci Vám Cloudflare nabídne přidat doménu. Tu vepíšete do políčka „Add a website“ a stisknete „Scan DNS Records“.

cf3

Cloudflare následně bude zjišťovat aktuální nastavení DNS. Jakmile vyhledávání bude dokončeno, stiskněte tlačítko „Continue“ (viz obrázek).

cf4

3. Kontrola DNS

Dle sekce „DNS“ v administraci služeb na adrese admin1.gigaserver.cz si zkontrolujeme, zda se správně převedli DNS záznamy do Cloudflare:

Obrázek níže představuje nastavení DNS v systému Cloudflare.

 • On Cloudflare – veškerý provoz je směrován přes servery Cloudflare
 • Off cloudflare – Cloudflare pouze spravuje DNS záznamy, provoz směřuje standardně. Toto doporučujeme aktivní například u DNS záznamů pro emaily.

4. Volba programu

V dalším kroku nastavujeme program pro naší doménu. V základní bezplatné verzi je k dispozici základní ochrana stránky, Flexible SSL, funkce pro zrychlení a funkce „Always Online“ od Cloudflare. Always online představuje funkci, kdy je web načten z mezipaměti Cloudflare v případě, že server neodpovídá.

5. Nastavení DNS

V dalším kroku Vám Cloudflare sdělí jednotlivé DNS servery, které je zapotřebí pro využívání Cloudflare nastavit. Pro provedení změny můžete kontaktovat naší technickou podporu.

6. Kontrola nastavení name serverů

Změna name serverů se následně projeví během několika hodin (max 24). Nastavení name serverů můžete na Cloudflare poté překontrolovat stisknutím tlačítka „Recheck name servers“.

7. Úspěšné nastavení

Jakmile bude nastavení kompletní, tak se Vám zobrazí potvrzující hláška a „Status: Active“.

8. Možnosti nastavení

Cloudflare nabízí několik možností nastavení:

 • Overview – souhrn nastavení domény
 • Analytics – statistiyk provozu
 • DNS – správa DNS záznamů
 • Crypto – nastavení SSL od Cloudflare. To je v několika variantách:
  • Flexible SSL provádí šifrování přímo na serveru Cloudflare, odkud dále funguje šifrovaná komunikace. Komunikace mezi našim serverem a Cloudflare však šifrována není.
  • SSL Full – komunikace je šifrována mezi serverem a Cloudflare, kde poté dochází k dešifrování a zašifrování. V tomto případě může být na serveru i certifikát podepsaný sám sebou (tzv. self-signed)
  • SSL Full (strict) – stejné jako Full, ale na serveru musí běžet certifikát známe certifikační autority.
 • Firewall – nastavení ochrany
 • Speed – zrychlení webů, například minify css, html a javascriptu.
 • Caching – nastavení cache

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagged:

Napsat komentář