Vlastníka (neboli držitele) doménového jména lze zjistit v centrálním registru domén, ten je však pro každou koncovku rozdílný. Od 25. května 2018, s nástupem GDPR některé registry informace o vlastníkovi domény přestaly zobrazovat.

Domény .CZ

Vlastníka české domény lze jednoduše dohledat skrze centrální registr českých domén CZ.NIC. Do vyhledávacího políčka „Vyhledávání v registru“ na stránce www.nic.cz zadejte název požadované domény a ve výsledku naleznete veškeré informace o doméně. Pro bližší informaci o vlastníkovy je potřeba rozkliknout název kontaktu v řádku Držitel.

Domény .SK

Vlastníka slovenské domény lze dohledat skrze centrální registr slovenských domén SK-NIC. Do vyhledávacího políčka „Hľadať doménu“ (v anglické verzi  „Search Domains“ ) na stránce sk-nic.sk zadejte název požadované domény a ve výsledku naleznete veškeré informace o doméně.

Domény .EU

Vlastníka evropské domény lze jednoduše dohledat skrze centrální registr evropských domén EUR.id. Možnosti vyhledávání naleznete pod položkou „WHOIS“ v menu na stránce eurid.eu. K vyhledané doméně naleznete informace o držiteli domény včetně e-mailového kontaktu – držitel může e-mailový kontakt zobrazovaný ve WHOIS libovolně upravovat.

Generické domény (COM, NET, INFO, ORG, BIZ)

Dohledat vlastníka generických domén je poměrně složité a v některých případech nemožné. Někteří z registrátorů z důvodu GDPR automaticky všechny údaje o vlastníkovi skrývají. Pokud se Však jedná o doménové jméno registrované na údaje mimo Evropskou unii a registrátor údaje úmyslně neskrývá, je možné tyto údaje dohledat. Samotný centrální registr domén ICANN na stránce lookup.icann.org však tyto údaje nezobrazuje. Pro dohledání majitele je tedy možné využít odlišné WHOIS servery, u kterých ale pravdivost údajů nemusí být zaručena.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *