Existuje řada DNS záznamů, které je možné pro doménu nastavit. Některé můžete editovat přímo v administraci služeb, u některých typů je pro nastavení nutné kontaktovat technickou podporu.

DNS záznam typu A slouží pro nastavení konkrétní IP adresy, kam má doména/subdoména směřovat. Do dat tohoto záznamu je vždy nutné zadat IP adresu ve formátu IPv4. Tyto DNS záznamy je možné nastavit v administraci v sekci „DNS“. Platí, že je možné jakoukoliv subdoménu nasměrovat na libovolnou IP adresu.

Příklad: doména vasedomena.cz má zadanou IP adresu 85.118.128.10, to znamená, že je nasměrovaná na jeden z našich serverů, odkud se načítá její obsah. Subdoména mail.vasedomena.cz má nastavenou IP adresu 85.118.128.3, to znamená, že je subdoména „mail“ nasměrována na náš mail server.

DNS záznamy typu MX (mail eXchange) slouží k nastavení serveru, kam bude směrovat elektronická pošta zasílaná na e-maily na Vaší doméně. Do dat tohoto záznamu je vždy nutné zadat text, tedy například mail.gigaserver.cz. MX záznamů můžete mít založeno několik, proto je u každého z nich nutné nastavit prioritu. Platí čím nižší hodnota priority, tím je daný MX záznam přednější. Tyto DNS MX záznamy je možné nastavit v administraci v sekci „DNS“. Platí, že je možné nastavit jakýkoliv MX záznam.

Příklad: na doméně máte nastaven MX záznam mail.vasedomena.cz, v tom případě budou tedy emaily doručovány na server s IP adresou, kterou má DNS A záznam „mail“. V případě, že používáte MX záznam, který je umístěn mimo Vaši doménu, tak není nutné nastavení IP adresy v A záznamu na Vaší doméně řešit. K přeložení na IP adresu bude totiž docházet na jiné doméně. Například může jít o MX záznamy společnosti Google.

DNS záznamy typu CNAME (canonical name) slouží k nasměrování domény/subdomény na jinou libovolnou doménu. V praxi pak dojde k přeložení názvu libovolné domény na IP adresu cílového serveru. Do dat tohoto záznamu je vždy nutné zadat text, tedy například název domény. Výhodou CNAME záznamu je to, že jeho funkčnost neovlivní změna IP adresy domény, které je v DNS záznamu zadána. Tyto CNAME záznamy je možné nastavit v administraci v sekci „DNS“. Platí, že je možné nastavit jakýkoliv CNAME záznam.

Příklad: u každé domény je v základním nastavení založen CNAME záznam *.vasedomena.cz. Tento záznam způsobuje to, že cokoliv je před .vasedomena.cz se nasměruje na IP adresu, kterou máte nastavenu v A záznamu pro Vaší doménu.

DNS záznamy typu AAAA jsou alternativou k záznamu typu A. Používají se v případě, že je IP adresa cílového serveru ve formátu IPv6. Tyto AAAA záznamy je možné nastavit v administraci v sekci „DNS“. Platí, že je možné nastavit jakýkoliv AAAA záznam, který je ve formátu IPv6.
DNS záznamy typu TXT slouží k zadání libovolného textového řetězce. Používá se například k ověření vlastnictví domény. Pokud potřebujete TXT záznam nastavit, můžete to provést v administraci služeb.
SPF a DKIM záznamy jsou DNS záznamy typu TXT, které slouží k ověření důvěryhodnosti emailové zprávy. Více se těmto záznamům věnujeme v odděleném článku.

Podporu DNS záznamů typu SRV často vyžadují nové internetové protokoly jako je například SIP nebo XMPP. Pokud potřebujete SRV záznam nastavit, kontaktujte prosím technickou podporu.

Poznámka: aby bylo nastavení DNS záznamů, které u nás provedete, funkční, je nutné, aby Vaše doména měla nastaveny naše DNS servery.

TIP: Potřebujete u Vaší domény obnovit základní nastavení DNS záznamů? Můžete to provést podle tohoto návodu.

Comments

    1. Tomáš Kolek

      Děkujeme za Váš dotaz. Projevení změny DNS závisí na hodnotě TTL, která je u DNS záznamu nastavená, ale také na poskytovali Vašeho internetového připojení. V případě DNS A záznamů bývá změna do 30ti minut. Změny ostatních DNS záznamů pak mohou trvat i pár hodin.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *