Na našich serverech je využíván Greylisting. Jeho přítomnost poznáte na dvou věcech. Za prvé se sníží počet spamů, za druhé Vám některé emaily přijdou se zpožděním. Chcete-li vědět více o Greylistingu, čtěte dále.

Greylisting vychází z předpokladu, že spammer je někdo kdo chrlí velké množství emailů a jejich dalším osudem se nezabývá. K tomu, aby takové množství emailů odeslal, používá většinou nějaký skript nebo cizí zavirovaný počítač, který za něj práci udělá. Legitimní odesílatel naopak používá mailserver, který splňuje internetové normy a tím se od něj výrazně liší.

Jakmile přijde první email z nové adresy zaznamená si Greylist

* IP adresu serveru odesilatele,
* emailovou adresu odesilatele,
* emailovou adresu příjemce,

poté email zahodí a vrátí toto chybové hlášení:
4.7.1 Greylisting in action, please come back in 00:30:00

Chyba říká, že server příjemce je dočasně nedostupný a že za 30 minut bude vše fungovat jak má. Správně nastavený server odesílatele v tuto chvíli email uloží do fronty a zkusí to znovu později. Při dalším pokusu už je email normálně přijat a uložen do schránky příjemce.

Aby nechodily všechny emaily se zpožděním, udržují se informace na greylistu nějakou delší dobu (30 dnů) a každým dalším emailem se o tuto dobu prodlužují. Pokud s někým komunikujete pravidelně, spozdí se jen jeho první email.

Jak bylo řečeno na začátku, spam je většinou odeslán za podivných podmínek s podvrženými adresami odesílatele a neexistuje tak možnost pokus o doručení zopakovat. Proto by se metoda greylistingu mohla stát účinným nástrojem v boji proti spamu.

Další informace o funkci greylist můžete nalézt zde
www.lupa.cz/clanky/greylisting-nova-metoda-boje-proti-spamu/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *