Domain Name System Security Extensions neboli zkráceně DNSSEC je rozšíření systému DNS, které zvyšuje bezpečnost doménových jmen. Principem DNS je překlad jmenných internetových adres, jako například www.gigaserver.cz, na adresy číselné, kterým počítače rozumějí a jejichž pomocí dokážou zajistit zobrazování webových stránek, odesílání e-mailů, telefonování po internetu a další běžné internetové služby. Více informací o tom, jak systém DNS pracuje, naleznete v článku „Co je to IP adresa? Jak funguje DNS?“.

DNSSEC zvyšuje bezpečnost při používání DNS tím, že brání podvržení falešných, pozměněných či neúplných údajů o doménových jménech. To, jak DNSSEC funguje, můžete zhlédnout ve videu.

 

Bezpečnější domény

Aby se tomuto zamezilo, všem .CZ doménám, které jsou u nás registrovány a mají naše name servery, nastavujeme DNSSEC automaticky. Nemusíte se o nic starat. Na notifikační e-mail vedený u kontaktu .cz domény obdržíte potvrzovací zprávu, která informuje o nasazení DNSSEC.

Podobně je tomu také u .SK domén, jejichž správce SK-NIC, a. s., spustil k 1. lednu 2020 pro doménu .sk doplňkovou službu k DNSSEC – tzv. CDS skenování. Služba CDS skenování aktivuje DNSSEC při procházení nameserverů domény a funguje automaticky, bez zásahu do registru ze strany registrátora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *