Při změně DNS serverů u domény může tzv. propagace DNS v internetu trvat až 24 hodin. Je to doba než se změna projeví napříč internetem. Konkrétní čas, kdy dojde k propagaci změn záleží na lokaci počítače uživatele a nastavení sítě poskytovatele připojení k internetu. Dobu určuje nastavení TTL.
Zkratka TTL znamená “Time To Live”. Je udávána v sekundách a označuje dobu, po kterou může být DNS záznam uchován v cache lokálního DNS serveru poskytovatele připojení k internetu. Často je udána hodnota 86400 sekund, což je 24 hodin. Tuto hodnotu určuje správce daného DNS serveru, například poskytovatel přípojení k internetu (ISP). Potom co doba TTL uplyne, musí být cache DNS serveru obnovena.
Proč se změna může projevit až po 24 hodinách?
Počítače v síti přistupují k cílovému serveru, kde je umístěna doména různými cestami. Dotazují se různých DNS serverů na IP adresu cílového serveru (více o IP a DNS je zde), servery které “jsou po cestě” však mají kvůli snížení zátěže svou pomocnou DNS cache, kde jsou hodnoty po určitou dobu ukládány. Tuto dobu určuje právě TTL, viz. výše. Z toho důvodu, může DNS server počítači vracet ještě starou hodnotu nastavení DNS a to až do doby než vyprší TTL. Potom DNS server svůj záznam aktualizuje.
Jak mohu zjistit, že se již změna projevila?
Ověření, zda se změna v síti poskytovatele připojení projevila je možné pomocí příkazového řádku. Pokud znáte IP adresu nového cílového serveru, stačí příkaz ping. Pokud IP adresu neznáte, je lepší použít příkaz tracert (traceroute). Tento příkaz Vám zobrazí přes jaké uzly se Váš počítač k cílovému serveru připojuje.
1. Klikněte na tlačítko “Start” a spusťte “cmd”. V novější verzích Windows, stačí “cmd” napsat do řádku vyhledávání a stisknout “Enter”, u starších verzí je nutné kliknout na “Spustit” a až následně “cmd” napsat.
2. Zobrazí se Vám okno, kde můžete napsat příkaz. Pokud chcete použít příkaz ping, bude vypadat takto: “ping nazevvasidomeny.cz“. Příkazový řádek Vám pak vrátí konkrétní hodnoty IP.
3. Pokud chcete použít příkaz tracert, bude vypadat takto: “tracert nazevvasidomeny.cz”. Následně se Vám zobrazí “cesta” k cílovému serveru.
1. Otevřete „Utility“
2. Spusťte „Terminál“
3. Příkaz ping spustíte napsáním ping nazevvasidomeny.cz. Ukončíte jej stisknutím CTRL+C.
4. Příkaz tracert spustíte napsáním traceroute nazevvasidomeny.cz.
V operačních systémech Linux se může postup mírně lišit v závislosti na distribuci.
1. Spusťte „Terminál“
2. Příkaz ping spustíte napsáním ping nazevvasidomeny.cz. Ukončíte jej stisknutím CTRL+C.
3. Příkaz tracert spustíte napsáním traceroute nazevvasidomeny.cz.
Změna se ani po 24 hodinách neprojevila, je to možné?
Ano, ve vyjímečných případech může trvat propagace DNS déle než 24 hodin. Může se to stát pokud je na nějakém DNS serveru “po cestě” nastaveno TTL na více než 86400 sekund. Další možnost je, že je původní nastavení DNS uchováno v lokální DNS cache v počítači. Tato cache lze vyprázdnít pomocí příkazového řádku.
Flushdns
Ve Windows postupujte následovně:
1. Klikněte na tlačítko “Start” a spusťte “cmd”. V novější verzích Windows, stačí “cmd” napsat do řádku vyhledávání a stisknout “Enter”, u starších verzí je nutné kliknout na “Spustit” a až následně “cmd” napsat.
2. Zobrazí se Vám okno, kde můžete napsat příkaz. Ten je ipconfig /flushdns. Následně stiskněte “Enter”. Pokud se zobrazí hláška, že mezipaměť byla promazána, proběhlo vše v pořádku.