TIP: Pro instalaci redakčního systému WordPress, můžete využít automatickou instalaci v administraci služeb.

TIP: Zde naleznete tipy jak zabezpečit Vaši instalaci redakčního systému WordPress

INFO: Kliknutím obrázky zvětšíte.

U rozsáhlejších webů, které běží na redakčním systému WordPress je vhodné provést optimalizaci, zejména za účelem zvýšení rychlosti webové stránky. Níže přinášíme několik tipů jak je možné WordPress optimalizovat.

 

Cache (mezipaměť) – cache funguje tak, že zrychuje přístup často používaným (horkým) datům webu. Snižuje se tak doba načítání stránek. Pro WordPress existuje několik pluginů, pomocí kterých lze mezipaměť využívat.

Pro cachování je oblíbeným programem W3 Total Cache.

Instalaci je možné provést v administraci redakčního systému v sekci “Pluginy”. Po úspěšné instalaci se v menu na levé straně objeví nová sekce “Performance” a po kliknutí na tuto sekci se objeví “Dashboard”. Zde jsou důležité možnosti vyprázdnění cache (empty all caches). Vypráznění cache je vhodné provést například po provedení změn na webu. V sekci “General Settings” se již nastavují konkrétní cache.

Page cache – do mezipaměti ukládá stránky, snižuje se pak doba načítání. Nastavení může být tak, jak je na obrázku níže. Samozřejmě je možné vyzkoušet i ostatní metody (Disk: Basic, Memcached). Kliknutím na “Save all settings” nastavení uložíte.

page_cache

Minify – tato funkce redukuje velikost CSS a JS souborů. Příklad nastavení je na obrázku níže. Kliknutím na “Save all settings” nastavení uložíte.

minify

Database Cache – cache databáze snižuje dobu vytváření stránky nebo příspěvku. Na obrázku níže je příklad nastavení, samozřejme lze využít i možnost “Memcached”. Kliknutím na “Save all settings” nastavení uložíte.

db_cache

Z dalších nastavení tohoto pluginu ještě doporučujeme povolit (zaškrtnout enable) “Browser cache”.

Oficiální stránky vývojářů pluginu naleznete zde.

Optimalizace databáze – redakční systém WordPress ke svému provozu používá MySQL databázi, kde ukládá množství dat. Mj. revize článků, spam komentáře, rozepsané verze příspěvků, atd. Například pomocí pluginu WP-Optimize lze tyto záznamy v databázi čistit. Po instalaci pluginu v sekci “Pluginy” lze nastavit, které položky se mají vyčistit. Na obrázku níže je příklad nastavení, kdy se vyčistí revize článků, rozepsané příspěvky, příspěvky v koši, spamové komentáře, komentáře v koši a neschválené komentáře. Také se provede optimalizace všech tabulek v databázi.

optimize

V tomto pluginu v sekci “Settings” je možné také například nastavit časové období, které se nebude čistit. Na obrázku níže je například nastaveno, že se mají zachovat data, vytvořená v posledních 2 týdnech (Keep last 2 weeks data). Také lze plánovat automatické čištění v předem daných periodách.

opt

 Náhrada wp-cron.php reálným CRONem – podrobný návod naleznete zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *